5 dalykai kuriuos turėtum žinoti apie karotinoidus

5 dalykai kuriuos turėtum žinoti apie karotinoidus

Karotinoidai yra riebaluose tirpūs pigmentai, kurie natūraliai atsiranda augaluose, dumbliuose ir fotosintetinėse bakterijose. Šie junginiai yra atsakingi už raudonus, geltonus ir oranžinius pigmentus daugelyje vaisių (apelsinai, arbūzai, greipfrutai ir kt.) Ir daržovėse (morkos, abrikosai ir kt.). Iki šiol yra nustatyta daugiau nei 700 natūralių karotinoidų.

Dėl savo dažančiųjų
savybių karotenoidai plačiai naudojami maisto, kosmetikos, farmacijos pramonėje. Be to, jie turi neįtikėtiną naudą sveikatai ir gali padėti sustiprinti imuninę sistemą, sumažinti degeneracinius negalavimus ir kt.

Žmogaus organizme kai kurie karotenoidai gali būti paversti vitaminu A. Tačiau skirtingi organizmai skirtingai "konvertuoja", todėl efektyvumas skiriasi.

Yra dvi karotenoidų klasifikacijos: karotinai ir ksantofilai, turintys keturiasdešimt anglies atomų ir du galiniai žiedai.

Štai 5 dalykai kuriuos turėtum žinoti apie karotinoidus:

1. Žmogaus organizmas negali sintetinti karotinoidų

Karotenoidai yra randami dumbliuose, augaluose, fotosintetinėse bakterijose, vaisiuose ir daržovėse. Tačiau žmonės ir gyvūnai savo organizmuose negali jų susintetinti.

Norėdami gauti karotinoidų, turite valgyti maisto produktus prisotintus šių pigmentų. Karotenoidais turtingos tokios daržovės ir vaisiai: morkos, moliūgai, apelsinai, mandarinai, špinatai, kopūstai, avokadas ir t.t.

Jei iš maisto negaunate pakankamai šių junginių, turite galimybę vartoti maisto papildus, kuriuose yra karotinoidų, pvz. Neolife Carotenoid complex.

Karotenoidai dažnai naudojami maisto ir gėrimų gamybos pramonėje kaip stiprikliai ar dažikliai. Tokiu atveju jie gali būti gaminami cheminiu būdu arba išgaunami iš natūralių šaltinių.

2. Karotinoidai padeda kovoti su vėžiu

Tyrimai su antioksidantai parodė, kad jie gali apsaugoti kūno ląsteles nuo laisvųjų radikalų ar kitų veiksnių kurie pažeidžia ląstelių membranas. Taigi, vartodami daugiau karotenoidų jūs padidinsite antioksidantų ir savo apsauginių ląstelių skaičių. Tokiu būdu galite efektyviau kovoti su vėžiu ir netgi kliudyti jo vystymuisi.

Mokslininkai įrodė, kad karotenoidai yra labai naudingi siekiant sumažinti plaučių ir kito vėžio riziką. Kiekvienąsyk rūkalius užsitraukdamas dūmą, įkvepia kenksmingus junginius, kurie kenkia organizmo ląstelėms. Remiantis „Oxford Academic“ tyrimu rūkantiems žmonėms, kurie reguliariai vartoja karotenoidus, pastebimai sumažėja rizika susirgti plaučių vėžiu.

Karotenoidai taip pat gali sumažinti odos vėžio išsivystymo riziką. Dalis karotenoidų organizme virsta į vitaminą A ir taip apsaugo odą nuo saulės daromos žalos. Vitaminas A savo ruožtu saugo jus nuo melanomos, raukšlių ir odos pažeidimų.

3. Karotinoidų pagalba sergantiems diabetu

Pastaraisiais metais pasaulyje sergamumas diabetu auga eksponentine kreive. Pagal PSO statistiką diabetas šiuo metu yra septinta pagrindinė mirties priežastis tarp vakarų pasaulio gyventojų. Visi antsvorio turintieji žmonės turi didelį pavojų susirgti šia, žmogų iš vidaus naikinančia liga.

Karotinoidinis astaksantinas (ksantofilas) pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, kurios padeda apsaugoti žmogaus kasos beta ląsteles ir tokiu būdu mažina oksidacinį stresą ir toksinį cukraus poveikį organizmui. Yra įrodyta, kad šis junginys mažina žalingą gliukozės poveikį diabetu sergančioms pelėms ir tokiu būdu apsaugo jų
kasoje esančias beta ląsteles.

Be kita ko, astaksantinas taip pat padeda valdyti diabeto ligos eigą. Ekspertai išsiaiškino, kad astaksantinas yra efektyvus mažinant aukštą kraujo spaudimą, jis pagerina cukraus apykaitą žmonėms kurie serga 2 tipo cukriniu diabetu. Ir paskutinis, bet ne mažiau svarbus dalykas - astaksantinas pasitarnauja šalinant limfos ląstelių disfunkciją ir didinant jautrumą insulinui.

4. Karotinoidai gerina regėjimą

Labiausiai ištirtas ir dokumentuotas yra karotenoidų poveikis gerinant regėjimą. Vienas iš karotenoidų - Beta-karotenas (dar žinomas kaip retinolis) yra vitamino A šaltinis. Vartojant karotinoidus, jūsų organizmas kai kuriuos iš jų paverčia vitaminu A.

Vitaminas A stiprina imuninę sistemą, o taipogi kvėpavimo takus ir odą. Tačiau jis labiausiai žinomas dėl savo poveikio akims. Retinolis ne tik pagerina regėjimą, tačiau ir gydo daugumą akių sutrikimų, tokių kaip glaukoma, katarakta, mažina su amžiumi susijusią geltonosios dėmės degeneraciją ir RP.

Vitaminas A taip pat yra rekomenduojamas vartoti po akių operacijų, nes jis padeda gijimo procesui. Kitų formų karotenoidai, ypač zeaksantinas ir liuteinas, taip pat padeda apsaugoti akis. Jie absorbuoja pavojingą ultravioleto šviesą patekusią į akis. Todėl atitinkamo karotenoidų kiekio vartojimas gali padėti užkirsti kelią degeneracinėms akių ligoms ir kitoms regos problemoms.

5. Karotinoidai gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką

Širdies ir kraujagyslių ligos yra dažniausia mirties priežąstis Lietuvoje, o taipogi viena didžiausių mirties priežąsčių visame pasaulyje.

Atlikus išsamius tyrimus buvo nustatyta, kad pakankamas karotenoidų vartojimas dažnai glaudžiai susijęs su širdies ir kraujagyslių būklės pagerėjimu. Likopenas, liuteinas, astaksantinas ir fukoksantinas pasižymi priešuždegiminėmis ir antioksidacinėmis savybėmis, kurios padeda kovoti su hipertenzija, nutukimu, hiperlipidemija ir atsparumu insulinui.

Karotinoidai pasižymi anti-uždegiminėmis ir antioksidacinėmis savybėmis kurios padeda kovoti su aukštu kraujospūdžiu, nutukimu,
hiperlipidemija ir atsparumu insulinui.

Vartodami karotenoidų papildus galite sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką, be to užkirsti kelią arterijų sienelių užsikimšimui.

Taigi, kadangi mūsų organizmai negali gaminti Karotenoidų, rūpindamiesi savo ir savo artimųjų sveikata įtraukime karotenoidus į savo dietą, kad galėtume mėgautis nuostabiu jų poveikiu. Kasdien vartokite kuo daugiau įvairius vaisių ir daržovių kad pasipildytumėte karotenoidais, na o jei jūsų mityba skurdi, tai užkamšykite spragas su papildais iš natūralių maistinių medžiagų.

Susijusios Naujienos

Pateikti komentarą

Kategorijos
Meniu
Uždaryti
Krepšelis
Uždaryti
Atgal
Paskyra
Uždaryti